Pompy ciepła w Legnicy

Inwestycja w pompy ciepła

Mieszkając w strefie umiarkowanego klimatu, nie można obejść się bez ogrzewania. Zależnie od naszych preferencji, możemy korzystać się z najróżniejszych systemów grzewczych. Jednak większość z tych, z jakimi mamy do czynienia od lat, to systemy dość drogie w utrzymaniu. Klasyczne kotły grzewcze to spory wydatek, a jeszcze droższe z czasem okazuje się korzystanie z nich, związane z kupowaniem kilku ton węgla co zimę. W związku z tym warto zainteresować się kwestią, jaką są nowoczesne pompy ciepła. Legnica to miasto, w którym coraz więcej osób przekonało się do tego rozwiązania. Tym śladem idą także inne polskie miasta!

Ekologiczne systemy grzewcze 

Czy można ogrzewać domy bez spalania paliw stałych? Oczywiście! Takie możliwości dają pompy ciepła. Na chwilę obecną wyróżnić można następujące ich rodzaje: 

  • pompy gruntowe,
  • pompy wodne,
  • pompy powietrzne. 
W naszym klimacie teoretycznie najlepiej sprawdzają się pompy gruntowe, ale trzeba też wspomnieć o tym, że to pompy powietrzne obecnie bardzo mocno zyskują na popularności. Ten drugi typ urządzeń pozyskuje ciepło z powietrza znajdującego się na zewnątrz budynku. Sercem całego systemu grzewczego są tutaj wymiennik ciepła oraz jednostka zewnętrzna, którą na pierwszy rzut oka ciężko odróżnić od klimatyzatora. Wymiennik ciepła instalowany jest wewnątrz budynku i odpowiada za przekazywanie ciepła wytworzonego ze źródła zewnętrznego do wewnętrznej instalacji grzewczej.

Czy pompa ciepła może działać samodzielnie?

Trudno o jedną odpowiedź na powyższe pytanie, ponieważ zależy ona od rodzaju urządzenia. Generalnie może ono działać samodzielnie, ale jednak w czasie siarczystych mrozów np. pompa powietrzna nie będzie w stanie tanio i efektywnie ogrzewać naszego domu. Żeby utrzymywać wysoką temperaturę konieczne będzie zastosowanie dodatkowego źródła ogrzewania. W związku z tym popularną praktyką jest korzystanie z systemów biwalentnych. W czasie względnie cieplejszych okresów korzysta się tylko z pompy ciepła. Natomiast gdy nadchodzą zimowe dni z bardzo niską temperaturą, to wówczas w niektórych momentach włącza się dodatkowe ogrzewanie.

Ciepło ze zbiorników wodnych – czy to możliwe?

Jeśli posiadasz w pobliżu swojego domu staw lub też większe oczko wodne, to z powodzeniem możesz zastosować na jego dnie instalację połączoną z pompą ciepła. Specjalna wężownica oraz wymiennik ciepła pozwalają na pozyskiwanie z wody znacznych ilości energii cieplnej. Czasami instaluje się również pompy ciepła przy wodzie znajdującej się w gruncie, ale tam pojawia się ryzyko, że może dojść do zapychania filtrów lub też samych wymienników ciepła. W efekcie system grzewczy przestanie być bezobsługowy tak jak to ma miejsce przy nowoczesnych pompach gruntowych czy powietrznych.
Jeżeli zainteresował Cię ten temat i chciałbyś poznać dodatkowe szczegóły lub masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami – chętnie udzielimy Ci wszelkich informacji.