Fotowoltaika w Żaganiu

Nie od dziś wiadomo, jak ważną kwestią w naszym życiu jest dostęp do energii elektrycznej. W obecnych czasach zapotrzebowanie na prąd bywa wręcz ogromne i praktycznie każdy z nas codziennie korzysta z urządzeń zasilanych właśnie energią elektryczną. Trzeba jednak się zastanowić nad tym, skąd dokładnie bierze się prąd dostarczany do naszych domów i czy na pewno musimy korzystać z dostaw sieciowych. Poniżej zostało przedstawione rozwiązanie, które pozwoli na samodzielną produkcję energii, którą będzie można stale zużywać na potrzeby naszego gospodarstwa domowego.

Fotowoltaika źródłem energii elektrycznej

Nie każdy dokładnie wie, jak działają panele fotowoltaiczne. Otóż w przypadku fotowoltaiki chodzi o to, że prąd powstaje poprzez kontakt fotonów z płytkami krzemowymi, które są budulcem ogniw fotowoltaicznych. Po takim kontakcie dochodzić będzie do wytwarzania napięcia bezpośrednio za płytką. W ten sposób wyprodukowany zostaje prąd stały, który trzeba jeszcze zamienić na przemienny. Do tego zadania wykorzystywane są inwertery, które występują także pod nazwą falowniki.

Fotowoltaika – Żagań

W wielu miastach działają obecnie firmy, które zajmują się zagadnieniem, jakim jest fotowoltaika. Żagań to świetny przykład takiej miejscowości. Jeśli zaś chodzi o sam montaż paneli, to tutaj najważniejsze jest to, aby znaleźć możliwie najlepiej nasłonecznione miejsce. W większości przypadków ogniwa fotowoltaiczne montuje się na dachach budynków, ale trzeba wiedzieć, że nie można traktować tego jako regułę. Niektóre budowle mogą być ulokowane w taki sposób, że dachy nie są wystawione w dużym stopniu na działanie promieni słonecznych. W związku z tym stosuje się wówczas specjalne stelaże. Mogą być one przytwierdzane do elewacji budynku lub też można zamontować je na ziemi.

Dodatkowe korzyści z posiadania fotowoltaiki

Oprócz tego, że możemy cieszyć się z prądu, który samodzielnie wyprodukowaliśmy, zyskamy jeszcze więcej – możemy zostać także prosumentem. Oznacza to, że zyskamy możliwość importowania do sieci wyprodukowanej nadwyżki energii. W tym przypadku Operator Sieci Dystrybucyjnej (OSD) zamontuje przy naszej instalacji specjalny licznik dwukierunkowy oraz podpiszemy z dostawcą prądu umowę prosumencką.