Pompy ciepła Bolesławiec

Pompy ciepła są skutecznym sposobem na utrzymywanie komfortowej temperatury w okresie letnim. Dokładnie dopasowana instalacja grzewcza zapewni komfort i ciepło w Twoim domu.

Montujemy pompy ciepła, które instalowane są przez Nasz wykwalifikowany zespół. Pompy ciepła to realny zysk dla Twojego domu, a współpraca z Nami daje Ci dostęp do wysokiej klasy instalacji, za którą odpowiadamy podczas każdego etapu projektu.

Pompy ciepła Bolesławiec

Bezpieczeństwo i niezawodność

Oszczędność czasu

Najtańsza forma ogrzewania

Oszczędność energii

Powietrzna pompa ciepła
Instalacja pompy ciepła w Bolesławcu

Inwestycja w pompy ciepła

W klimacie umiarkowanym, w jakim znajduje się nasz kraj, nie może obejść się bez ogrzewania. Najróżniejsze wersje systemów grzewczych funkcjonują w praktycznie każdym polskim domu. Jednak słyszy się głosy niezadowolenia wśród osób, które korzystają z tradycyjnego ogrzewania konwekcyjnego, gdzie kluczową rolę pełni kocioł, w którym spalane są materiały opałowe. Te negatywne odczucia wynikają przede wszystkim z rosnących cen węgla i pozostałych paliw stałych. Dlatego warto zainteresować się ogrzewaniem pompami ciepła.

Poszukujesz pompy ciepła? Bolesławiec już wie, jakie pompy są najlepsze!

Podgrzewanie wody użytkowej czy też utrzymywanie komfortowej temperatury w naszych domach przez cały rok nie będzie już nigdy problemem – wystarczy zaopatrzyć się we właściwą pompę ciepła i będzie można cieszyć się z darmowej energii cieplnej pochodzącej z natury. Obecnie pompy ciepła dzieli się ze względu na miejsce, skąd pobierają ciepło. Wyróżnia się więc:
 • pompy gruntowe,
 • pompy powietrzne,
 • pompy wodne.
Pierwsze z wymienionych urządzeń dzielą się dodatkowo na:
 • pompy z kolektorem poziomym,
 • pompy z kolektorem pionowym.
W naszym kraju zdecydowanie najczęściej korzysta się obecnie z powietrznych pomp ciepła – to stosunkowo najtańsze rozwiązanie, które dodatkowo sprawia najmniej kłopotu podczas montażu. Nie wymaga wykonywania głębokich odwiertów (jak przypadku wersji gruntowych z pionowym wymiennikiem ciepła) ani posiadania dużej działki (co jest konieczne przy pomach gruntowych z poziomym wymiennikiem). Działanie tych urządzeń opiera się na wykorzystaniu wewnętrznego wymiennika ciepła oraz jednostki zewnętrznej, przypominającej z wyglądu klimatyzator, która pozyskuje ciepło z powietrza. W lecie można również skutecznie wykorzystywać je do chłodzenia pomieszczeń – obecnie większość nowszych modeli oferuje tę opcję.

Dlaczego warto wybrać naszą firmę?

Nasza firma już od wielu lat świadczy profesjonalne usługi związane między innymi z pompami ciepła i fotowoltaiką. Możemy nieskromnie powiedzieć, że wykonaliśmy mnóstwo świetnie działających instalacji grzewczych. Zachęcamy do odwiedzania zakładki „Realizacje”, gdzie możesz zobaczyć zdjęcia z ukończonych przez nas zleceń. Pracujemy rzetelnie i uczciwie. Dla nas zadowolenie klienta jest zawsze na pierwszym miejscu i nasi zleceniodawcy to doceniają. O jakości wykonywanych przez nas usług może świadczyć ogromna liczba zleceń, jakie otrzymujemy. Wciąż zgłasza się do nas wielu klientów, którzy pragną posiadać w swoim domu pompę ciepła. Już dziś możesz zostać jednym z nich!
Projekt instalacji pompy ciepła
Zewnętrzna pompa ciepła
Podgrzanie wody za pomocą pompy ciepła

Pompy ciepła Bolesławiec – dobór odpowiedniego urządzenia

Wraz z rosnącymi cenami opału, pompy ciepła stają się coraz bardziej opłacalnym rozwiązaniem. W klimacie umiarkowanym, w jakim znajduje się nasz kraj, niezbędne jest posiadanie skutecznego systemu grzewczego w domu. Wiele rodzajów ogrzewania występuje w polskich domach, a coraz więcej niezadowolenia słyszy się z tradycyjnych kotłów i pieców na paliwa stałe. Wraz z rosnącymi cenami materiałów grzewczych, pompy ciepła i instalacje fotowoltaiczne mocno zyskują na popularności. System grzewczy napędzany pompą ciepła jest zdecydowanie najwygodniejszym i najbardziej ekonomicznym sposobem ogrzewania budynku. Firma T-Energia od lat instaluje wysokiej klasy systemy grzewcze, które zapewnią realne zyski Twojemu domu. Nasza doświadczona ekipa prowadzi montaż instalacji od a do z, a w późniejszym czasie zapewnia przeglądy serwisowe i prowadzi doradztwo. Wykonujemy również projekty instalacji, a dla każdego montażu dajemy pisemną gwarancję jakości. Nasze systemy montowane są w mieszkaniach, domach jednorodzinnych, firmach, a także w budynkach użyteczności publicznej.

Zasada działania pompy ciepła

Pompa ciepła jest bardzo ekologicznym systemem grzewczym, ponieważ większość energii niezbędnej do jej działania pobierana jest ze środowiska. Aby pobrać czynnik z otaczającego terenu, pompa potrzebuje małej ilości energii elektrycznej. Sam proces jej działania jest bardzo podobny do działania lodówki, jednakże odwrotnie. Z fizyki wiadomo, że ciepło przemieszcza się z miejsca cieplejszego do chłodniejszego. Najpopularniejsza pompa ciepła powietrzna w sprytny sposób zmienia to zjawisko, umożliwiając przenoszenie powietrza w drugą stronę. System ten przenosi ciepło z przestrzeni poza budynkiem do pomieszczeń, realizując odwrotne działanie, jakie znamy z lodówek.

Działanie pompy ciepła opiera się na trzech prostych krokach:

 • Pobór ciepła z zewnątrz – w pompie gruntowej ciecz krążąca w obiegu pobiera ciepło z dolnego (gruntu) źródła ciepła, a następnie przekazuje je do pompy ciepła. Nieco inaczej działają pompy powietrzne, które zamiast krążącej w przewodach wody, pobierają ciepło z powietrza.
 • Użycie ciepła – w pompie obecny jest czynnik, do którego następuje przekazanie ciepła pobranego ze środowiska. W zależności od rodzaju pompy do gazowego czynnika chłodniczego przekazywane jest ciepło z powietrza lub cieczy, które następnie pobierane jest przez sprężarkę. Kolejnym etapem jest przekazanie ciepła do skraplacza, czyli następnego wymiennika ciepła.
 • Ogrzewanie pomieszczeń – ostatnim etapem działania pompy ciepła jest przekazanie skroplonej cieczy do instalacji grzewczej w pomieszczeniach, tym samym ogrzewając je.

W zależności od rodzaju pompy, jej budowa nieznacznie się różni. Podstawowe elementy to: skraplacz, parownik, sprężarka oraz zawór rozprężny. Ciepło dostarczane jest to domu poprzez czynnik chłodniczy, który pobiera bądź oddaje energię za sprawą zmiany stanu skupienia.

Rodzaje pomp ciepła – gruntowe, wodne, powietrzne

Na rynku istnieją trzy rodzaje pomp ciepła, a każda z nich jest odpowiednia do większości typów domów. Ich montaż można uwzględnić już na etapie projektowania domu, a także zamontować je w starym budownictwie. System ten sprawdza się zarówno jako jedyne źródło ciepła w budynku, jak i wspomaganie głównego pieca.

Wyróżniamy:

 • Wodna pompa ciepła – w jej przypadku do działania wymagane jest źródło wody. Najlepiej jeśli w okolicach działki znajduje się zbiornik wodny, jednak jeśli takowego nie ma, istnieje rozwiązanie w postaci wykopania studni głębinowych. Do prawidłowego działania pompy ciepła, zawsze potrzebne są dwie studnie. Pierwsza z nich jest studnią czerpną i z niej pobierana jest ciepła woda. Druga studnia służy natomiast do odprowadzania wody schłodzonej. Pompy ciepła oparte na wodach gruntowych pozostają bardzo wydajne przez cały rok, ponieważ wody gruntowe zawsze posiadają dodatnie temperatury. Decydując się na korzystanie z wody ze zbiornika wodnego, należy sprawdzić, czy woda ta nie jest w żaden sposób zanieczyszczona.
 • Gruntowa pompa ciepła – jest to typ instalacji, który ciepło pobiera bezpośrednio z ziemi. Aby zamontować sprzęt tego typu, musimy wykonać odwierty w ziemi, a następnie umieścić w nich wymiennik pionowy. Istnieje również alternatywne rozwiązanie, jakim jest wymiennik poziomy, jednak w niższych warstwach ziemi panują znacznie wyższe temperatury. Decydując się na pierwsze rozwiązanie, pompa ciepła bez przeszkód może ogrzewać nasz dom przez cały rok. Wybierając wymiennik poziomy, konieczne jest rozłożenie instalacji na dużej powierzchni. Instalacja ta zimą może nie być wystarczająco wydajna.
 • Powietrzna pompa ciepła – zdecydowanie najczęściej wybierany rodzaj pompy ciepła. Charakteryzują je niskie koszty montażu oraz mało skomplikowana instalacja. Wariant ten pobiera ciepło z powietrza, dzięki czemu nie są wymagane wszelkiego rodzaju studnie bądź odwierty.
 • Pompa ciepła SPLIT i MONOBLOK – są to tzw. pompy powietrze-woda, które posiadają wielu zwolenników. Wariant SPLIT charakteryzuje się dwoma jednostkami umieszczonymi na zewnątrz oraz wewnątrz budynku, natomiast Monoblok posiada pojedynczą konstrukcję instalowaną na zewnątrz budynku.

Pompa ciepła w Bolesławcu z dofinansowaniem – dotacje na montaż pompy ciepła

W Bolesławcu do 1 lipca 2024 roku, wszyscy mieszkańcy zobowiązani są wymienić stary kocioł. Na stronie rządowej czystepowietrze.gov.pl możemy złożyć wniosek zarówno o dofinansowanie na zakup odpowiadającej nam pompy ciepła, jak i takie prace jak ocieplenie domu. Dla właścicieli domów jednorodzinnych budynków mieszkalnych Program Czyste Powietrze oferuje dofinansowanie wymiany nieefektywnych źródeł ciepła na nowoczesne ekologiczne rozwiązania. W skład dofinansowania wchodzą także wszelkie prace modernizacyjne mające na celu zwiększenie termoizolacji budynku. W zależności od poziomu dofinansowania, o jaki możemy się ubiegać, dotacja może wynieść:

 • do 13 500,00 zł dla podstawowego stopnia dotacji,
 • do 18 000,00 zł dla podwyższonego stopnia dotacji,
 • do 27 000,00 zł dla najwyższego stopnia dotacji.

Poziomy dofinansowania podwyższony oraz najwyższy obejmują dotacje z prefinansowaniem. Maksymalne kwoty dofinansowania zależą od zaawansowania oraz wielkości planowanych prac.

Montaż pomp ciepła Bolesławiec – jak pozyskać środki na instalację?

Decydując się na zmianę starego kotła na pompę ciepła powietrzną wraz z nową instalacją grzewczą budynku, obejmuje nas konkretny próg dofinansowania. Natomiast decydując się na montaż pompy ciepła wraz z nową instalacją grzewczą budynku, panelami fotowoltaicznymi oraz termoizolacją elewacji, obejmuje nas jeden z wyższych progów dopłat.

Korzystając z rządowego Programu Czyste Powietrze, jesteśmy w stanie w atrakcyjnej cenie wymienić nieekologiczne ogrzewania na nowe, spełniające rygorystyczne normy. Warto wspomnieć, że ogrzewanie budynku za pomocą pompy ciepła jest jednym z najtańszych rozwiązań, więc z biegiem lat koszt zakupu oraz montażu instalacji grzewczej zacznie przynosić realne oszczędności. Zyski potęgują się gdy posiadamy przy swoim domu panele fotowoltaiczne i zasilamy pompę ciepła energią z nich pozyskiwaną. Obecnie montaż pomp ciepła w Bolesławcu wraz z instalacją fotowoltaiczną to najefektywniejszy sposób na ogrzewanie i pozyskiwanie energii.

Pompy ciepła Bolesławiec – częste pytania i odpowiedzi – FAQ

 

Czy pompa ciepła obsługuje zarówno centralne ogrzewanie, jak i podgrzanie wody?

Jak najbardziej! Wydajne i efektywne urządzenie pobierające energię z bezpośredniego otoczenia budynku mieszkalnego., działające przy niewielkim użyciu prądu elektrycznego, przekształca pobieraną energię w tę wykorzystywaną właśnie do ogrzewania/chłodzenia wnętrza domu, jak i podgrzewania wody użytkowej.

Czy pompa ciepła lepiej współpracuje z ogrzewaniem podłogowym czy grzejnikami?

Obecnie produkowane urządzenia nadają się idealnie do realizowania ogrzewania w budynkach wyposażonych w instalację podłogową jak i również grzejniki. Zastosowanie nowych technologii pozwoliło producentom stworzyć urządzenia, które mogą pracować na wysokim parametrze ogrzewania przy zachowaniu dużej efektywności.

Czy pompa ciepła jest głośna?

Nie da się ukryć, że w porównaniu np. z klimatyzacją, pompa ciepła pracuje znacznie głośniej (co jest związane z jej charakterystyczną budową składającą się m.in. ze sprężarki oraz wentylatora), jednak w ofercie znanych producentów bez większego problemu można znaleźć propozycje charakteryzujące się bardzo niskim poziomem mocy akustycznej. Najcichsze modele tego rodzaju urządzeń grzewczych nie przekraczają poziomu ciśnienia akustycznego 40 db(A), w efekcie czego zabudowana na zewnątrz pompa ciepła (np. powietrze-woda) jest praktycznie niesłyszalna z odległości ok. 3 m.

Czy pompa ciepła może pełnić funkcję klimatyzacji?

Naturalnie, ponieważ inwestując w wybrany model pompy ciepła w rzeczywistości otrzymuje się urządzenie będące 3w1 z prawdziwego zdarzenia. Pompa ciepła może być bowiem wykorzystywana zarówno do ogrzewania wnętrza domu oraz podgrzewania wody użytkowej, jak i właśnie obniżania temperatury powietrza w poszczególnych pomieszczeniach podczas cieplejszych miesięcy.

Jaka jest żywotność pompy ciepła?

W zdecydowanej większości przypadków, dostępne na rynku modele pomp ciepła są w stanie pełnić swoją funkcję przez ok. 25-35 lat, choć warto pamiętać, że żywotność tych energooszczędnych, wydajnych i ekologicznych urządzeń grzewczych uzależniona jest od kilku czynników. Na to ile „wytrzyma” dana pompa ciepła wpływ ma m.in. właściwy dobór mocy urządzenia, prawidłowy montaż pompy, fakt czy instalacja grzewcza jest szczelna oraz odpowietrzona, a także przykładanie wagi do konserwacji i regularnych przeglądów, które mają niebagatelny wpływ na sprawność pompy oraz właśnie jej żywotność.

Czy montaż pomp ciepła jest możliwy tylko w nowo powstającym budynku?

Nic bardziej mylnego! Wbrew powszechnie krążącym, mylnym opiniom urządzenia grzewcze w postaci pomp ciepła nie są dedykowane tylko i wyłącznie do nowego budownictwa. Montaż pompy ciepła w Bolesławcu (w starszym budownictwie) jest jak najbardziej możliwy. Mając na uwadze fakt, że pompy ciepła mogą znacząco poprawić efektywność istniejących już systemów grzewczych, a nawet stanowić jedyne źródło ciepła zapewniające znacznie niższe koszty eksploatacji niż np. kocioł gazowy, zdecydowanie warto jest zainteresować się tym rozwiązaniem.

Jaki jest pobór prądu przez pompę ciepła?

Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest od kilku czynników. Kluczową kwestią jest tutaj chociażby powierzchnia budynku ogrzewanego przez pompę ciepła oraz jego stan techniczny, a więc to w jaki rodzaj wentylacji jest on wyposażony (mechaniczną czy też grawitacyjną), a także to czy posiada on ogrzewanie grzejnikowe czy też podłogowe. Do obliczenia dokładnej wartości ilości prądu zużywanego przez pompę ciepła podczas pracy niezbędny jest także współczynnik SCOP, który określa średnioroczną efektywność pompy ciepła. To właśnie dzięki niemu można dowiedzieć się jaka jest konkretna ilość energii cieplnej dostarczanej do budynku w stosunku do energii elektrycznej w ujęciu rocznym. Mając te informacje wystarczy podzielić zapotrzebowanie poprzez otrzymaną wartość współczynnika SCOP i gotowe.
Przyjmuje się, że średnio w gospodarstwie domowym o powierzchni 100 m² pompa ciepła zużywa w ciągu roku ok. 2500-4000 kWh energii (ilość ta może wzrosnąć wówczas, gdy pompa ciepła będzie wykorzystywana także do przygotowywania CWU).

Czy pompa ciepła podlega serwisowaniu lub przeglądom?

Decydując się na montaż pomp ciepła w mieście jakim jest Bolesławiec należy pamiętać, że każde urządzenie wymaga wykonania obowiązkowego przeglądu przed upływem okresu 12 miesięcy od daty jego montażu. Zalecanym terminem wykonania przeglądu i/lub serwisu pompy grzewczej jest czas przed rozpoczęciem następnego okresu grzewczego, gdyż tylko wtedy można mieć pewność, że ewentualne usterki zostaną naprawione jeszcze przed dającym się we znaki ochłodzeniem.
Przeprowadzanie regularnych przeglądów oraz serwisowania jest jednym z najlepszych sposobów na wydłużenie żywotności pompy, dlatego też zaleca się, aby powtarzać je każdego roku.

Jak dobrać odpowiednią pompę ciepła?

Przeglądając dostępne propozycje warto jest przyjrzeć się bliżej nie tylko oferowanym rodzajom pomp, wśród których wymienić można najpopularniejsze obecnie pompy gruntowe, wodne oraz powietrzne wykorzystujące do swojej pracy odnawialne źródła energii, ale również parametrom takim jak moc grzewcza oraz współczynnik COP określający efektywność pompy ciepła (im wyższa jest jego wartość, tym bardziej wydajna jest pompa). Przy doborze mocy pompy ciepła nieocenioną pomocą jest charakterystyka energetyczna budynku, która określa potrzeby cieplne domu podczas min. temperatury zewnętrznej występującej na danym obszarze. Dodatkowo, chcąc mieć pewność, że wybrana pompa ciepła będzie aby na pewno odpowiednia, dobrze jest zwrócić uwagę na jej funkcjonalność (w tym chociażby możliwość zdalnego sterowania) oraz design.