Koszty prowadzenia domu czasami bywają bardzo wysokie. Jednym z wydatków, jakie niestety zawsze musimy ponosić, jest cena dotycząca dostarczania do naszego domu energii elektrycznej. W naszym kraju produkcja prądu odbywa się w zdecydowanej większości w elektrowniach cieplnych. Tylko 20% całego zapotrzebowania pochodzi z rynku OZE. Obecnie jeśli tylko chcemy, to możemy stworzyć w naszych domach instalacje generujące prąd.
Samodzielna produkcja prądu
Do produkcji prądu w domach wykorzystywana jest fotowoltaika. Bolesławiec może być natomiast świetnym przykładem miasta, w którym bardzo często widuje się panele fotowoltaiczne zamontowane na budynkach. Te urządzenia do generowania prądu można spotkać już w całym kraju. Wiele osób zastanawia się nad tym, jakie panele warto wybrać dla swojego domu. Otóż okazuje się, że najczęściej wybieraną opcją są obecnie modele monokrystaliczne. Wynika to stąd, że ten rodzaj świetnie działa w czasie pochmurnej aury oraz charakteryzuje się dużą sprawnością działania. Panele te nawet w zimie będą w stanie czerpać energię ze słońca.
Jak działa fotowoltaika?
Ogólna zasada działania fotowoltaiki nie jest bardzo skomplikowana. W całym procesie chodzi o to, żeby doszło do wybijania elektronów z płytek krzemowych, jakie tworzą ogniwa słoneczne. Gdy najmniejsze cząsteczki światła, jakimi są fotony, uderzają w powierzchnię, to bezpośrednio za nią powstaje napięcie elektryczne. W ten sposób wytworzona energia jest jednak prądem stałym, który nie może zostać wykorzystany w naszych urządzeniach. W związku z tym należy instalację wzbogacić o sprzęt, który dokona konwersji prądu stałego w przemienny o częstotliwości 50 Hz. Za ten proces odpowiada inwerter, który często nazywany jest także falownikiem.
Panele fotowoltaiczne Bolesławiec
Nawet bardzo mały budynek generuje dość duże koszty związane z energią elektryczną. Jeśli dokładnie przeanalizujemy to, ile wydajemy każdego miesiąca na prąd, to można się mocno zdziwić. Czy nie byłoby bardziej rozsądne, aby te pieniądze przeznaczyć na instalację, która będzie produkowała dla nas darmową energię? Już po kilku latach działania inwestycja może nam się w pełni zwrócić. Stając się prosumentem, możemy dodatkowo zyskać, importując wyprodukowaną nadwyżkę energii elektrycznej, której nie zużyliśmy na auto-konsumpcję w naszych budynkach.