Czy warto zainwestować w fotowoltaikę

Nowoczesne budownictwo oferuje nam technologie, które pozwalają na uniezależnienie się od węgla czy gazu. W tym artykule odpowiemy na pytanie: czy warto zainwestować w fotowoltaikę? Przedstawimy najważniejsze jej zalety i korzyści z połączenia tego systemu z pompą ciepła.

Instalacja fotowoltaiczna – jakie ma zalety?

Własna, domowa elektrownia słoneczna to znakomite rozwiązanie dla wielu gospodarstw. Obecnie na rynku obserwujemy połączenie dwóch tendencji — nieubłaganie rosnące ceny energii elektrycznej oraz utrzymujące się na względnie stałym poziomie koszty montażu fotowoltaiki. Warto więc dokonać kalkulacji i przeanalizować, czy w Twoim domu zainwestowane w panele pieniądze szybko się zwrócą. W wielu przypadkach rachunek strat i zysków przemawia za słusznością instalacji systemów fotowoltaicznych.

Na uwagę zasługuje również fakt, że domowa elektrownia słoneczna to sprawny, niemal bezobsługowy system, o który na co dzień nie musimy się troszczyć w specjalny sposób. Jej konserwacja jest łatwa i niedroga. Najważniejsze zalety fotowoltaiki to brak emisji gazów cieplarnianych i niezależność energetyczna.

Zwrot inwestycji za instalację fotowoltaiki

Koszty montażu paneli słonecznych połączone są z wieloma czynnikami, między innymi powierzchnią dachu czy zapotrzebowaniem gospodarstwa domowego na prąd. Kiedy więc można spodziewać się zwrotu za ich instalację? W większości przypadków domów jednorodzinnych, jeżeli inwestor nie skorzystał z żadnego dofinansowania i pokrył 100% ceny montażu fotowoltaiki, to zainwestowane pieniądze zwrócą się w około 7-8 lat. Już po tak krótkim czasie można cieszyć się z całkowicie bezpłatnego prądu powstającego dzięki promieniom słonecznym!

Co jeszcze wpływa na szybkość zwrotu kapitału zainwestowanego w panele fotowoltaiczne? Warto wymienić czynniki takie jak położenie geograficzne (nasłonecznione tereny to wprost wymarzone miejsce na instalację własnej elektrowni słonecznej) czy technologie zastosowane podczas budowy domu. Najważniejszym aspektem będzie źródło ogrzewania (do jednego z najbardziej opłacalnych rozwiązań należy pompa ciepła) oraz stopień termoizolacji budynku.

Korzyści z połączenia fotowoltaiki i pomp ciepła

Jak skrócić czas, w którym zwrócą się pieniądze zainwestowane w panele słoneczne? Jednym ze sposobów jest dobranie odpowiedniego ogrzewania domu. Korzyści z połączenia fotowoltaiki i pomp ciepła to niemal całkowite uniezależnienie się od nieodnawialnych źródeł energii i znaczące obniżenie cen rachunków.

Warto zainwestować w te dwa systemy, ponieważ uzupełniają się one wzajemnie. Fotowoltaika produkuje prąd z energii słonecznej, który z kolei wykorzystywany jest przez pompę ciepła. Zimą urządzenie to ogrzewa powietrze w domu, a latem je schładza. Ponadto instalacja ta na bieżąco podgrzewa wodę użytkową.

Prawidłowa kalkulacja ilości energii elektrycznej, jaką zużywać będzie gospodarstwo domowe, pomoże uniknąć magazynowania jej w sieci ogólnej, co z kolei ogranicza straty ryczałtowe i przyspiesza zwrot inwestycji. Warto więc zainstalować pompę ciepła oraz fotowoltaikę, gdyż dzięki takiemu połączeniu więcej produkowanego przez panele prądu będzie wykorzystywana na bieżąco, bez konieczności zakupu akumulatora. Obecnie prowadzone są rządowe programy dofinansowujące takie inwestycje – jest to kolejna zaleta połączenia pompy ciepła i paneli słonecznych!

Fotowoltaika – zainwestuj w odnawialne źródło energii dla Twojego domu!

Panele słoneczne to coraz częściej wybierane rozwiązanie, zarówno w przypadku modernizacji instalacji elektrycznych w istniejących już budynkach, jak i podczas budowy nowych domostw. Warto wziąć też pod uwagę, że fotowoltaika to instalacja całoroczna, a z jej korzyści można czerpać także w trakcie zimowych miesięcy. Nawet w listopadzie i grudniu — statystycznie najbardziej pochmurnych miesiącach — promienie słoneczne docierające do paneli produkują prąd.

By dowiedzieć się, czy opłaca się zainstalować panele fotowoltaiczne i kiedy można spodziewać się zwrotu inwestycji, najlepiej skonsultować się z firmą zajmującą się montażem tego systemu. Trudno więc jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy warto zainwestować w fotowoltaikę i czy opłaca się połączenie jej z pompą ciepła, nie znając konkretnych parametrów budynku. Niemniej jednak instalacja ta ma wiele zalet i w przypadku licznych domów będzie najlepszą drogą do uzyskania energetycznej niezależności.